05 vasario, 2021

Kokios pagalbos laukia stambus verslas?

Besitęsiančios pandemijos kontekste, daug dėmesio skiriama diskusijai apie paramą smulkiajam verslui, tačiau apie stambiuosius, kurie dažnu atveju yra ekonomikos varomoji jėga, kurie sumoka didžiausius mokesčius, turi sukaupę išskirtinių žinių ir turi įdirbį savo sektoriuose – tarsi pamirštama. 

Vasario 3 d. Žinių radijo laidoje Atviras pokalbis, vedėjas Raigardas Musnickas kalbino Valstybės investicijų valdymo agentūros (VIVA) generalinį direktorių Dainių Vilčinską ir Lietuvos pramoninkų konfederacijos verslo aplinkos ir ekonomikos departamento ekonomistą-analitiką Titą Budreiką. Laidoje buvo kalbama apie tai, kokios pagalbos sulauks stambusis verslas.

„Stambiam ir vidutiniam verslui, nukentėjusiam nuo COVID-19 pandemijos, kuris nebeturi alternatyvų rinkoje gauti finansavimo, mes galime pasiūlyti kelias skirtingas pagalbos priemones. Kalbėdami su verslu ir atsižvelgdami į įmonės situaciją, pasiūlome tinkamiausią sprendimą, nes galime lanksčiai dėlioti finansinės pagalbos grąžinimo grafikus, atidėti mokėjimus, lanksčiau konstruoti palūkanų mokėjimą. Pagal įmonės poreikius ir esamą situaciją, turime galimybę sukonstruoti tokį finansavimo pagalbos pasiūlymą, kad jis nebūtų našta įmonei, o kaip tik – leistų jai išgyventi, tęsti veiklą ir pasibaigus neapibrėžtai situacijai, grąžinti gautą pagalbą“, – akcentavo Valstybės investicijų valdymo agentūros vadovas D. Vilčinskas.

Pasak D. Vilčinsko, dar gruodžio mėnesį VIVA inicijavo Europos Komisijos finansavimo priemonių aprašo pakeitimus, kurie leistų suteikti pagalbą didesniam skaičiui stambių ir vidutinių įmonių.

Kalbėdamas apie Lietuvos pramonininkų konfederacijos požiūrį į Fondo veiklą, konfederacijos ekonomistas-analitikas Titas Budreika akcentavo, kad pramoninkams nėra svarbu iš kur ateina finansinės pagalbos lėšos verslui. 

„Kalbant apie pagalbą verslui, iš viso yra trys priemonių grupės: kompensuojamos prastovos, Valstybinės mokesčių inspekcijos mokesčių atidėjimas bei Ekonomikos ir inovacijų ministerijos priemonių paketas, pastarajam priklauso Pagalbos verslui fondas. Būtent stambiam verslui padėti yra tik dvi priemonės – Pagalbos verslui fondas su 100 mln. eurų, kurie kol kas neišdalinti ir tiesioginės paskolos per INVEGĄ, visa tai bendroje sumoje sudaro 130 mln. eurų. Stambus verslas supranta, kad jie subsidijų tikėtis negali, tad lieka paskolos, nepaisant to, kad subsidijos būtų geriau“, – sakė Lietuvos pramonininkų konfederacijos verslo aplinkos ir ekonomikos departamento ekonomistas-analitikas TBudreika.

Šiuo metu Fondas yra sulaukęs daugiau kaip 80 paraiškų, kurių bendras lėšų poreikis sudaro apie 250 mln. eurų. Daliai sutarčių pasirašyti, būtina sulaukti Europos Komisijos pritarimo.

Visa informacija apie VIVA veiklą, paraiškų teikimą ir investavimo kriterijus yra pateikta interneto svetainėje www.viva.lt.

Grįžti į naujienas