18 rugpjūčio, 2021

Kada verta skolintis išleidžiant obligacijų emisijas?

Nors įmonių obligacijų emisijos atrodytų itin patrauklus skolinimosi būdas, šios finansinės priemonės poliarumas dar tik auga ir, anot ekspertų, kol kas turi didelį neišnaudotą potencialą. Kada ir kodėl įmonėms verta išleisti obligacijų emisijas? Ar populiarės šis skolinimosi būdas Lietuvoje?

Pagalbos verslui fondą (Fondą) valdančios Valstybės investicijų valdymo agentūros (VIVA) generalinis direktorius Dainius Vilčinskas dalyvavo Žinių radijo laidoje „Verslo pulsas“. VIVA vadovas, pasakojo, su kokiais sunkumais susiduria stambus ir vidutinis verslas popandeminiu laiku bei pristatė, kokiomis priemonėmis Fondas gali padėti verslui atstatyti apyvartinį kapitalą bei tęsti dar iki pandemijos suplanuotas investicijas ir plėtrą.

„Ir obligacijos, ir kapitalo rinka yra dar neišnaudota galimybė Lietuvoje. Ir kyla klausimas, kas prasidės pirmiau: ar įmonės pradės aktyviai leisti obligacijas ir pritraukti finansavimą, ar investuotojai pradės reikalauti galimybių investuoti?“, –  sakė VIVA direktorius Dainius Vilčinskas.

Pasak VIVA generalinio direktoriaus, pastebima, kad bendrovės turi poreikį finansavimui, kai tuo tarpu bankuose yra nenaudojami ir niekam nedirbantys indėliai. Kapitalo rinkos instrumentai ir obligacijos galėtų būti jungianti grandis, kuri leidžia investuotojams investuoti į įmonių skolos vertybinius popierius, o įmonėms pritraukti finansavimą.  „Obligacijos – tikrai neišnaudota galimybė Lietuvoje ir puiki alternatyva tradiciniams finansavimo šaltiniams, prie kurių jau pripratusi Lietuvos ekonomika“, –  teigė D. Vilčinskas.

Kalbėdamas apie įmonių obligacijų emisijų naudojimo svarbą verslo finansavimui ir augimui, D. Vilčinskas pabrėžė esminius šio finansinio instrumento privalumus: obligacijų, kaip finansavimo instrumento, struktūra yra paprastesnė nei kitų finansavimo instrumentų. Taip pat, dažnai obligacijos turi ne tokius griežtus finansinius apribojimus.

Pasak VIVA vadovo, didžioji dalis Lietuvos įmonių dar nėra svarsčiusios apie obligacijų emisijų naudojimą finansavimui pritraukti, tačiau pabrėžia, kad tokio pobūdžio finansavimo paklausa tikrai auga: ,,Bendraudami su verslų atstovais, mes matome, kad daugeliui tai – nauja tema. Dar nemažai reikia edukuoti ir konsultuoti apie obligacijas, tačiau pristatydami ir kalbėdami apie šio finansavimo būdo privalumus, pastebima, kad vis daugiau įmonių supranta to naudą.“

Nors šio finansavimo instrumento populiarumas po truputį auga, D. Vilčinskas neatmeta, kad obligacijų emisijų naudojimo įsitvirtinimas Lietuvoje pareikalaus nemažų pastangų ir iš valstybės, ir iš privataus sektoriaus: „Valstybės investicijų valdymo agentūra tikrai deda visas pastangas, kad obligacijos Lietuvoje populiarėtų, tačiau čia mūsų vienų pastangų neužteks. Dėl to nemažai kalbame su Lietuvoje veikiančiais komerciniais bankais, kitais finansų rinkos dalyviais – siekiame, kad obligacijos Lietuvoje populiarėtų.“

Norėdami peržiūrėti visą „Žinių radijo“ laidą, tai galite padaryti čia

Grįžti į naujienas