04 gegužės, 2021

Grąžinti verslo investicijas į ikipandeminį lygį – misija įmanoma

Išaugę kaštai, neužbaigtos planinės investicijos, bankų sąlygų pasikeitimai arba finansavimo nutraukimas, siekis atkurti verslo modelį į ikipandeminį statusą – su tokiais COVID-19 iššūkiais susiduria stambus ir vidutinis verslas. Apie Valstybės investicijų valdymo agentūros (VIVA), valdančios Pagalbos verslui fondą, galimybes padėti stambiam ir vidutiniam verslui sugrįžti į ikipandeminį lygį ir suteikti finansavimą būtinosioms investicijoms, pasakoja VIVA Investicijų departamento direktorius Artūras Vilkas.

Paskolos ir investicijos verslui

VIVA įkurta kaip svarbus ramstis nuo COVID-19 pandemijos nukentėjusiam vidutiniam ir stambiam šalies verslui. Įmones valstybės lėšos pasiekia per VIVA valdomą Pagalbos verslui fondą (Fondą). Fondas įmonėms teikia paskolas nuo 300 tūkst. Eur, taip pat gali išpirkti įmonių obligacijas nuo 1 mln. Eur arba išskirtiniais atvejais investuoti per mišrius finansinius instrumentus. Atslūgus pandeminei situacijai ir pasibaigus sutarties periodui, įmonės iš valstybės gautas paskolas ir  investicijas su palūkanomis grąžins į biudžetą ir toliau veiklą tęs įprastomis ekonomikos sąlygomis. Taip, pasitelkdama novatorišką finansinės pagalbos modelį, valstybė padeda įmonėms išsaugoti darbo vietas, spręsti likvidumo iššūkius, stiprina sektorių konkurencingumą ir kapitalo rinką bei prisideda prie ekonomikos tvarumo skatinimo.

„Dauguma valstybės finansinės pagalbos priemonių yra orientuotos į finansinių srautų subalansavimą, Pagalbos verslui fondo skolinimo ir investavimo modelis  padeda verslui ne tik išgyventi, bet ir prisideda prie subalansuoto įmonių, atskirų sektorių ir ekonomikos sklandaus sugrįžimą į postpandeminį lygį“, sako VIVA Investicijų departamento direktorius A. Vilkas.

Finansuoja įmonių investicijas

Pasak pašnekovo, VIVA investavimo departamentas nuolat dirba su dešimtimis įmonių, kurios sprendžia pandemijos sukeltus iššūkius.

„Pandeminė situacija pasaulyje lėmė prekių ir žaliavų tiekimų sutrikimus, išaugusias kainas, įmonės turi sutartinius įsipareigojimus tiekėjams, partneriams, darbuotojams, nemažai projektų yra atidedami, stabdomi, todėl dažniausiai vidutinės ir stambios įmonės susiduria su apyvartinių lėšų trūkumu. Tačiau tai yra tik viena monetos pusė, kas kita yra įmonių sustabdytos arba dar iki pandemijos suplanuotos investicijos“, sako investavimo ekspertas.

Pasak jo, įmonės gavusios VIVA finansavimą, gali jas tikslingai nukreipti į įmonių investicijas, jei šios buvo suplanuotos iki pandemijos arba yra būtinos užtikrinant veiklos tęstinumą. VIVA taip pat gali finansuoti investicijas, jei jos padės įmonei sugrįžti į ikipandeminį lygį arba įmonė dėl neapibrėžtumo rinkoje prarado bankų finansavimą.

„Į VIVĄ dažnai kreipiasi įmonės, kurios domisi galimybe gauti finansavimą investicijoms.  Mes galime padėti užsitikrinti būtinąsias investicijas, bet pasiruošti sklandžiam postpandeminiam periodui“, sako A. Vilkas.

Partneriai verslui ir finansų rinkos dalyviams

VIVA atstovas pastebi, kad stambiam ir vidutiniam verslui neretai tenka ieškoti sudėtinių sprendimų reikiamam finansavimui pritraukti ar investiciniam projektui pabaigti.

„Mes galime būti svarus finansinis partneris tiek finansų rinkos dalyviams, tiek verslui. Džiaugiuosi, kad mūsų vertę atranda ne tik patys verslininkai, bet ir bankų bei privačių fondų atstovai. Finansų rinkos dalyviai ieškodami finansinių partnerių investicijoms gali kreiptis į mus, taip padidinti  investicijų apimtis ir pasidalinti rizikas. Manau, kad glaudus įmonių, bankų, privataus kapitalo fondų ir valstybės institucijų bendradarbiavimas kuriant kuo palankesnes sąlygas verslui ir teikiant savalaikę, efektyvią ir būtiną finansinę pagalbą turi būti ne popierinis siekis, o mūsų kasdienybė“, – bendradarbiavimo su finansų rinkos dalyviais reikšmę pabrėžė VIVA Investicijų departamento direktorius Artūras Vilkas.

Grįžti į naujienas